Aktualności Aktualności

77. rocznica zrzutu broni w Janowie

W poniedziałek 14 września 2020 odbyła się uroczystość upamiętniająca uczestników zrzutu broni i sprzętu dla oddziałów Armii Krajowej w Janowie.

Przez wiele lat obchody tego wydarzenia gromadziły rodziny ofiar, sympatyków lokalnej historii, reprezentantów szkół, samorządu oraz organizacji pozarządowych, tym razem z powodu pandemii koronawirusa odbyło się jedynie symboliczne złożenie kwiatów.

W trakcie trwania II wojny światowej ruch oporu potrzebował pomocy z zewnątrz. Braki w broni, amunicji, środki łączności, środki opatrunkowe mogły być częściowo uzupełnione m. in. drogą lotniczą z Wielkiej Brytanii. W czerwcu 1943r. wyznaczono kilka miejsc, w których miały odbyć się zrzuty i określono je kryptonimami pochodzącymi do roślin uprawnych ( m. in. GROCH, PROSO).

Z 14 na 15 września 1943r. dokonano zrzutu broni na placówkę PROSO II – Janowo, k. Środy Wielkopolskiej. Następnego dnia zrzut został zdekonspirowany. Hitlerowcy przystąpili do poszukiwania zasobników i ludzi, którzy je przechwycili, część broni i sprzętu dostała się w ich ręce. W konsekwencji Janowskiego zrzutu w więzieniach i obozach znalazło się około 200 żołnierzy, z których blisko 50 oddało życie za Ojczyznę.