Aktualności Aktualności

Domadery dalej będą latać nad lasami

W ostatni czwartek i piątek (21-22 maja 2020 r.) przeprowadzono lotnicze zabiegi ratownicze mające na celu ograniczenie występowania chrabąszcza majowego. Niestety ze względu na warunki atmosferyczne - silny wiatr i opady deszczu nie udało się dokończyć zabiegu. Naloty będą kontynuowane, gdy pogoda ustabilizuje się i umożliwi przeprowadzenie bezpiecznego i skutecznego zabiegu.

Czy zabiegi ratownicze są konieczne?

W lasach zabiegi chemiczne stosuje się tylko wtedy, gdy inne metody nie przynoszą pozytywnych rezultatów. Zgodnie z wieloletnimi obserwacjami, jeśli liczba pędraków chrabąszczy na 1m2 przekracza 3 sztuki pojawiają się problemy z wyprowadzeniem uprawy z powodu uszkodzeń korzeni drzew jakie powodują te owady. Przed rozpoczęciem nalotów w wyznaczonych w drzewostanie punktach obserwacyjnych przeprowadzono kontrolę liczby otworów wylotowych, które powstają w ziemi po wyjsciu dorosłych owadów. W tym roku liczba otworów na 1m2  wynosiła średnio 50 sztuk!

Masowym pojawom chrabąszcza sprzyjają ciepłe zimy oraz brak opadów. Niskie temperatury zimą oraz wilgotna gleba po obfitych opadach deszczu w pozostałej części roku wpływają na niską przeżywalność larw tych owadów. W ostatnich latach zimy były lekkie, a w całym regionie występowała susza. Naturalni wrogowie: jeże, borsuki, krety, ryjówki, nietoperze, owady drapieżne, ptaki oraz dziki nie są wstanie zapanować nad nagłym pojawem ogromnej ilości owadów. W 2015 roku leśnicy podjęli próbę wprowadzenia kilku ekologicznych sposobów odstraszania owadów, jednak ostatecznie, tak jak i w tym roku trzeba było sięgnąć po bardziej radykalne środki w postaci oprysku. Bez tej ingerencji nie możemy liczyć na to, że młody las urośnie, ponieważ larwy chrabąszcza majowego zagrażają głównie uprawom. Jest to dla nas szczególnie istotne ze względu to, że po huraganie stulecia w 2017 roku przybyło nam ponad 700 ha upraw.

 

Samoloty latały nad budynkami, czy w tym czasie wykonywały oprysk?

Zabiegi ochronne przeprowadzane są za pomocą agrolotniczej aparatury zamontowanej na samolocie Dromader. Specjalne atomizery są skalibrowane, tak by odpowiednio dopasować dawkę środka oraz obszar oprysku. Trasę przelotu ustala się w oparciu o dane GPS, dzięki temu możliwe jest wykonanie zabiegu tylko nad wyznaczonymi oddziałami. Samolot może być widoczny poza terenem lasu, ale w tym czasie wykonuje nawroty. W trakcie nawrotów dysze rozpylające środek ochrony roślin są zamknięte, otwarcie dysz i rozpylanie środka odbywa się tylko nad powierzchnią lasu. Wody, cieki oraz obszary zabudowane są objęte strefą buforową, która chroni przed zniesieniem środka przez lokalne zawirowania powietrza. Obszar nad którym wykonywany jest oprysk widoczny jest na mapie poniżej.

W trakcie nawrotów dysze rozpylające środek ochrony roślin są zamknięte. Fot. Aleksandra Osińska

 

Od 19 maja do 29 maja 2020 roku wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasu z powodu planowanych zabiegów z zastosowaniem środków ochrony roślin.

Obszar objęty zabiegiem to w sumie 1425 ha lasu na terenie leśnictw Jezierce, Promno, Nekielka, Dzikowy Bór.

Obszar zabiegu obejmuje tereny gmin:

  • Pobiedziska obszar wiejski (powiat poznański) – 593,49 ha
  • Kostrzyn obszar wiejski (powiat poznański) – 457,29 ha
  • Łubowo (powiat poznański ) – 1,09 ha
  • Nekla obszar wiejski (powiat wrzesiński) – 101,67 ha
  • Nekla Miasto (powiat wrzesiński) - 230,13 ha
  • Czerniejewo obszar wiejski (powiat wrzesiński) – 3,95 ha
  • Dominowo (powiat średzki)  - 37,38 ha

 

Przewidziane do zastosowania środki chemiczne:

MOSPILAN 20 SP w dawce 0,4kg/ha Oraz CHR/I/ACE 200 SE w dawce 0,4l/ha 

Są to środki o działaniu kontaktowym i żołądkowym. Okres karencji dla runa leśnego wynosi 14 dni. Środki zwolnione są z okresu karencji dla pasz oraz okresu prewencji dla pszczół.

Obszar objęty zakazem wstępu jest oznaczony na mapie. Prosimy o przestrzeganie zakazu wstępu do lasu.