Aktualności
W zimowej scenerii
Zimą las wygląda wyjątkowo urokliwie. Oszronione drzewa wyglądają wręcz bajkowo, ale czy lodowe kryształki mogą mieć niszczycielską siłę? Czym jest okiść, a czym szron?
Drzewa w naszej szerokości geograficznej są świetnie przygotowane na nadejście niskich temperatur. Drzewa liściaste „zapadają w sen zimowy" przestają transportować wodę do korony drzewa, zrzucają liście, a substancje odżywcze magazynowane są w konarach i korzeniach. Drzewa iglaste pozastawiają swoje zredukowane „liście" – igły, ale są one pokryte woskiem, który chroni przed zimnem. Jednak igły sprawiają, że na drzewach z łatwością może zalegać gruba warstwa mokrego, ciężkiego śniegu czyli okiść. Zjawisko to może prowadzić do łamania gałęzi lub całych drzew. Śniegowały i śniegołomy najczęściej występują w tyczkowinach i drągowinach.
Równie niebezpieczna dla drzew jest gołoledź, która powstaje wskutek zetknięcia kropel deszczu z przemrożoną powierzchnią np. gałęziami. Skute lodem rośliny ulegają przygięciu lub łamią się.
Dużo mniej niebezpieczna jest szadź, która jak podaje Encyklopedia Leśna, „powstaje wówczas, gdy przemrożona para wodna przy zetknięciu się z przedmiotami przechodzi w stan stały lub wówczas, gdy po dłuższym okresie mrozu nadciągają ciepłe, wilgotne masy powietrza i skraplająca się w mgłę para wodna, osiadając na przedmiotach oziębionych poniżej 0oC zamienia się w lód". Choć warstwa szadzi może być dość gruba, to jednak nie powoduje ona tak dużych szkód jak okiść czy gołoledź.
Bardzo podobny do szadzi jest szron - tworzący drobne lodowe kryształki.