Aktualności Aktualności

NAJLEPSI DRWALE

Choć coraz częściej przy pozyskaniu drewna zobaczyć można pracę maszyn wielooperacyjnych, to ciągle przy najtrudniejszych zadaniach nieoceniony okazuje się doświadczony drwal – pilarz.

Praca pilarzy do łatwych nie należy. Wymaga sporo siły fizycznej i dużych umiejętności praktycznych, dzięki którym drzewa ścinane są bezpiecznie dla ludzi i bez szkody dla drzew sąsiadujących. Wydawać by się mogło, że praca na świeżym powietrzu ma same zalety, jednak padający deszcz, chłód czy upał wcale tej pracy nie ułatwiają. Pracom przy pozyskaniu drewna towarzyszą wypadki, które często kończą się tragicznie, dlatego stosowanie zasad BHP ma tu szczególne znaczenie.

Jak w każdym zawodzie również dla pilarzy ważne jest stałe podnoszenie swoich umiejętności, dlatego Nadleśnictwo Czerniejewo w dniu 20 października 2016 roku dla współpracujących z Nadleśnictwem pilarzy zorganizowało szkolenie z elementami współzawodnictwa. Pojęcia takie jak rzaz podcinający, rzaz ścinający, próg bezpieczeństwa, zawiasa, kliny czy ścieżka oddalania, doskonale znane są ludziom lasu. To one wiążą się z bezpieczeństwem, na które najbardziej zwracano uwagę w trakcie Weryfikacji Pilarzy Zakładów Usług Leśnych. Nie mniej istotna była również technika ścinki, a dodatkowe punkty uzyskać można było za wyjątkową precyzję. Najlepsi zostali wyróżnieni atrakcyjnymi nagrodami.