Aktualności Aktualności

Pożar? Nie! To manewry pożarnicze

Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej szkolili się na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo.

W dniu 12 czerwca 2015 roku zorganizowane zostały ćwiczenia z zakresu gaszenia pożarów lasu przez Komendę Powiatową Państwowej Straży pożarnej w Gnieźnie przy współudziale KP PSP we Wrześni z udziałem jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu gnieźnieńskiego oraz wrzesińskiego. Ćwiczenia te odbyły się na terenie Leśnictw Nekielka i Podstolice. Strażacy trenowali stosowanie metody dostarczania wody na duże odległości opartej o układ pompowo-wężowy. W trakcie ćwiczeń wodę przepompowywano z odległości aż 2 km. Metoda ta zwiększa wydajność i skuteczność prowadzonych działań gaśniczych szczególnie przy dużych i długotrwałych pożarach lasu.

W dniu 13 czerwca 2015 roku w Leśnictwie Jezierce odbyły się coroczne manewry stażackie jednostek OSP z gmin Swarzędz, Kostrzyn Wielkopolski i Pobiedziska. Druhowie i druhny zmagali się z wieloma konkurencjami sprawnościowymi. Z pośród 10 jednostek OSP najlepsi okazali się reprezentanci z Węglewa. Na drugim miejscu znaleźli się "ochotnicy" z Latalic, a trzecie miejsce przypadło grupie z Kostrzyna. Były to kolejne udane manewry przygotowane jak co roku przez Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 3 z Poznania.