Aktualności Aktualności

Ranny rybołów – szukamy sprawców

Nadleśnictwo Czerniejewo 5 września br. otrzymało od pana dr. hab. Tadeusza Mizery szokującą wiadomość o postrzelonym rybołowie.

Ranny ptak został znaleziony w wodzie na terenie tz. „Królewskich Łąk”. W akcji ratunkowej brali udział pan Jacek Wieczorek, pan Lech Siejkowski oraz myśliwy i ornitolog pan Bartosz Krąkowski. Na podstawie wykonanego zdjęcia RTG ustalono, że został on postrzelony z broni śrutowej, jedna tylko śrucina strzaskała fatalnie kość łokciową i promieniową tuż przy stawie łokciowym. Ptak posiada dwie niemieckie obrączki ornitologiczne. Aktualnie przebywa w Stacji Rehabilitacji Polskiego Związku Łowieckiego w Czepiniu.

Gdyby nie fotograficy przyrody, którzy przypadkiem go znaleźli i przywieźli, zostałby skazany na długie cierpienie i śmierć głodową. (...)To RAŻĄCY przykład bezmyślności (...) i zadanie cierpienia oraz śmierci BEZ SENSU! - apeluje na facebooku pan Henryk Mąka.

Posterunek Straży Leśnej nadleśnictwa podjął czynności mające na celu wyjaśnienie tej sprawy.

 

Uwaga!

Nadleśnictwo Czerniejewo, zwraca się z prośbą do mieszkańców miejscowości Kapalica oraz Promno o przekazanie Panu Tomaszowi Kaczmarkowi (tel. 694 489 042) wszelkich informacji mogących mieć związek z tą sprawą.

 

Rybołow w Stacji Rehabilitacji, fot. Henryk Mąka

 

Informacja o postrzelonym rybołowie jest dla leśników wyjątkowo przykra. Tym bardziej, że Lasy Państwowe wraz z Komitetem Ochrony Orłów wspólnie podjęły się ochrony tych najrzadszych gatunków ptaków szponiastych w Polsce.

Rybołowy są w Polsce gatunkiem skrajnie nielicznie lęgowym. Ich populacja szacowana jest obecna na 27 par. Rybołów jest nieco większy od myszołowa, w praktyce nie do pomylenia z żadnym innym gatunkiem. Od spodu jasny, z wyraźnym ciemniejszym pasem wzdłuż skrzydeł. Z wierzchu szarobrązowy z ciemną przepaską na oczach.

Gniazda zakłada na wysokich drzewach pozbawionych czubków, ale także na słupach wysokiego napięcia na specjalnie przygotowanych platformach. Para wspólnie buduje konstrukcję z gałęzi i wyściela ją trawą i mchem.

W okresie lęgowym zasiedla obrzeża lasów graniczące z płytkimi zbiornikami wodnymi. Żywi się rybami, na które rzuca się z wyciągniętymi szponami nawet z wysokości kilkudziesięciu metrów. Przed uderzeniem w wodę potrafi zawisać w powietrzu. Podczas polowania zdarza mu się z zanurkować.

Rybołów jest gatunkiem objętym ochroną ścisłą, który wymaga również ochrony czynnej. Wokół gniazd obowiązuje strefa ochronna: przez cały rok w promieniu 200 m, w okresie lęgowym w promieniu 500 m od gniazda, nie można tam przebywać ani prowadzić żadnych prac.

Niestety największym zagrożeniem dla rybołowów jest człowiek. Spadek liczebności związany jest z nielegalnym odstrzałem na terenach użytkowanych przez rybaków. Niekiedy rybołowy giną również w trakcie, źle przygotowanych polowań na kaczki.