Aktualności Aktualności

Susza znaczy ogień

Każdy rok jest inny. O prawdziwości tego stwierdzenia nie trzeba chyba nikogo przekonywać. A przykładów zarówno w naszym życiu codziennym jak i pracy zawodowej, każdy z nas mógłby na pewno przytoczyć wiele. Nie inaczej ma się sprawa w przypadku typowo leśnych spraw. Za przykład niech nam posłuży sytuacja pożarowa w lasach. W minionym 2022 r. jak zapewne wielu pamięta borykaliśmy się z niezwykle suchą wiosną i przekropnym latem, co skutkowało pojawieniem się aż 6 pożarów na terenie naszego nadleśnictwa.

Obecny rok rozpoczął się podobnie. Po prawie bezśnieżnej zimie przyszła, jak się wtedy wydawało, sucha wiosna. Wystarczyła jednak niewielka ilość opadów, aby zieleń powróciła do naszych lasów. Wraz z nadejściem wegetacji tradycyjnie już spadło zagrożenie pożarem lasu. Dalsza część wiosny minęła spokojnie. Z niepokojem patrzyliśmy na zbliżające się lato, które zazwyczaj wiąże się z powrotem pożarów. Pomimo niespokojnego lipca udało nam się uniknąć co poważniejszych incydentów. Niespodziewanie początek sierpnia okazał się do tego deszczowy i pomimo niezadowolenia wczasowiczów ponowny wzrost wilgotności okazał się dla nas zbawienny.

Nauczeni doświadczeniem minionych lat nie tracimy jednak czujności. Obserwujemy bowiem prognozowane na najbliższe dni warunki atmosferyczne i niepokoimy się o nadchodzące tygodnie. Wszystko wskazuje bowiem na to, że wraz z powrotem upałów powróci do naszych lasów 3. - najwyższy stopnień zagrożenia pożarowego. W tym miejscu chcemy więc wyczulić wszystkich odwiedzających nasze lasy aby z jednej strony z wielką rozwagą obchodzili się z ogniem, z drugiej zaś wyostrzyli wszystkie zmysły na ewentualność pojawienia się dymu lub ognia.

Prosimy. Jeżeli gdziekolwiek w lesie zauważysz pożar niezwłocznie poinformuj stosowne służby dzwoniąc pod ogólnopolski numer alarmowy 112. Możesz uratować nie tylko las, i życie osób w nim wypoczywających.