Aktualności Aktualności

W lasach wciąż sucho

Słoneczna i bezdeszczowa pogoda, chociaż tak upragniona przez wypoczywających na łonie natury, niesie ze sobą niebezpieczeństwo powstania pożaru lasu. To właśnie w okresie letnim odnotowywane są tak niebezpieczne dla naszych lasów pożary wielkopowierzchniowe, które prowadzą do nieodwracalnych strat w przyrodzie.

Stały monitoring

Chcąc przeciwdziałać potencjalnym zagrożeniom począwszy od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni lasy objęte są monitoringiem mającym na celu zlokalizowanie potencjalnych zagrożeń powstania pożaru. W ramach prowadzonych działań utrzymywana jest sieć wież obserwacyjnych oraz Punktów Alarmowo Dyspozycyjnych (PAD) które monitorują lasy pod kątem powstawania i lokalizacji pożaru.

Taki punkt znajduje się także w naszym nadleśnictwie. Jeżeli widzisz w lesie dym lub ogień nie czekaj. Dzwoń pod nr 61 427 30 41 i powiadom Nas o tym.

Wsparcie nowoczesnej technologii

Chcąc prawidłowo przewidzieć potencjalne zagrożenie konieczne są precyzyjne dane. Dostarczane są one przez zlokalizowaną na terenach leśnych sieć Meteorologicznych Punktów Pomiarowych (MPP). W każdej minucie zbierają one setki danych dotyczących m.in. siły i kierunku wiatru, czy aktualnej wilgotności powietrza i gleby.

Mapa w służbie bezpieczeństwa

Same dane jednak nie wystarczą, ważna jest także prawidłowa ich interpretacja. Dlatego też teren naszego kraju został podzielony na strefy prognostyczne. Do każdej ze stref przyporządkowane zostały tereny leśne o podobnych warunkach przyrodniczych. Dla każdej z nich dwa razy w ciągu dnia (godz. 09:00 i 13:00) bada się wilgotność powietrza i ściółki leśnej. Między innymi na tej podstawie ustalany jest stopień zagrożenia pożarowego

Nie jest on jednak tajemnicą, Ty także możesz sprawdzić aktualne zagrożenie pożarowe na interesującym Ciebie terenie pod adresem: bazapozarow.ibles.pl. Nadleśnictwo Czerniejewo położone jest w strefie 9 C.

Zakaz wstępu do lasu

W przypadku gdy wysokie zagrożenie pożarowe utrzymuje się przez dłuższy czas Nadleśniczy podejmuje decyzję o wprowadzeniu okresowego zakazu wstępu do lasu. Sytuacja taka ma miejsce w przypadku gdy w ciągu 5 kolejnych dni utrzymuje się 3. (najwyższy) stopień zagrożenia pożarowego a mierzona w tym czasie wilgotność ściółki leśnej nie przekracza w godzinach porannych 10%.

Informacji o wprowadzeniu takiego zakazu zostaje niezwłocznie zamieszczona na stronie internetowej nadleśnictwa. Dlatego też przed wyruszeniem na leśne wędrówki odwiedzić naszą stronę internetową.