Asset Publisher Asset Publisher

Choinki prosto z lasu

Otulona mroźnym powietrzem, przystrojona w pojedyncze płatki śniegu, które znikają w ciągu kilku sekund, w ciepłym domu jej świeży, mroźny zapach zmienia się w mokry, żywiczny zapach lasu - zapach świątecznej choinki. Dla wielu z nas, tak pachną Święta Bożego Narodzenia i trudno wyobrazić je sobie bez pięknie ubranej choinki.

Świeża choinka to nawiązanie do tradycji, wprowadza niezwykły, świąteczny klimat. Intensywny zapach, naturalny kolor igliwia, odrobinę krzywy i zbyt długi wierzchołek, trochę pochylona w jedną stronę, wszystko to sprawia, że świąteczne drzewko jest wyjątkowe. Po kilku latach to, ta ”nieidealna” choinka będzie, przede wszystkim dla dzieci, jednym z najmilszych wspomnień związanych ze świętami. Choinki prosto z lasu cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Pachnące, ścięte tuż przed sprzedażą, w atrakcyjnej cenie. Za drzewko o wysokości od 1 do 2,5 m trzeba zapłacić od ok. 30 do 60 zł brutto. Dodatkową atrakcją jest możliwość samodzielnego wycięcia drzewka z plantacji choinkowej.

- Poszukiwanie i wycięcie swojej choinki to przygoda dla całej rodziny. Oprócz choinki do domu możemy przynieść ze sobą niecodzienne wspomnienia. Już w zeszłym roku zdecydowaliśmy się na taką formę sprzedaży. Każdy chętny sam może wybrać, a następnie ściąć swoje bożonarodzeniowe drzewko. Trzeba tylko pamiętać o zabraniu ze sobą własnych narzędzi -mówi  Zbigniew Błasiak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Czerniejewo. - Nie trzeba się obawiać, że wycinając choinkę niszczymy las. Plantacje choinek zakłada się w miejscach, w których raczej trudno będzie docelowo wyhodować kilkudziesięcioletni las, tak jest np. pod liniami wysokiego napięcia. Taka plantacja przez 4 do 7 lat stanowi element ekosystemu, biorący udział w obiegu dwutlenku węgla i tlenu. – dodaje.

Żywe choinki są w 100% ekologiczne, bo są surowcem całkowicie odnawialnym. Zanim trafią do naszych domów są rezerwuarem dwutlenku węgla i produkują niezbędny do życia tlen. Po świętach nie zanieczyszczają środowiska, można je pociąć i wyrzucić na kompost.

W tym roku Nadleśnictwie Czerniejewo sprzedaż choinek odbywa się w leśnictwie Nekielka.

W dniach:

28.11.2019 r. – od godziny 8:00 do 11:00

05.12.2019 r. – od godziny 8:00 do 11:00

12.12.2019 r. - od godziny 8:00 do 11:00

14.12.2019 r. - od godziny 10:00 do 14:00

16-20.12.2019 r. – od godziny 8:00 do 14:00

21.12.2019 r.  – od godziny 10:00 do 14:00

23.12.2019 - od godziny 8:00 do 14:00

24.12.2019 - Sprzedaż nie będzie prowadzona

 

Cennik oraz szczegóły dotyczące sprzedaży 

 

Jaki gatunek wybrać? Najczęściej wybierany jest świerk pospolity. Jego zaletą jest piękny pokrój i przyjemny, żywiczny zapach. Wadą – szybko opadające igły. Sosna pospolita poza Śląskiem nie jest zbyt często wybierana, ale ten kto choć raz się na nią zdecydował wie, że jej intensywnego, żywicznego zapachu nie da się niczym zastąpić. Sosnowa choinka najpiękniej wygląda ubrana w rustykalne samodzielnie przygotowywane ozdoby. Zdecydowanie najdroższym i nieco trudniej dostępnym rozwiązaniem jest jodła. W sprzedaży najczęściej dostępna jest jodła kaukaska, która ma piękny pokrój i długo utrzymujące się igły, ale nie pachnie już tak pięknie jak świerk czy sosna.