Asset Publisher Asset Publisher

Choinki pachnące lasem

Otulona mroźnym powietrzem, przystrojona w pojedyncze płatki śniegu, które znikają w ciągu kilku sekund, w ciepłym domu jej świeży, mroźny zapach zmienia się w mokry, żywiczny zapach lasu - zapach świątecznej choinki. Dla wielu z nas, tak pachną Święta Bożego Narodzenia i trudno wyobrazić je sobie bez pięknie ubranej choinki.

Eko święta

Ciekawostka: Najczęściej wybierany jest świerk pospolity. Jego zaletą jest piękny pokrój i przyjemny, żywiczny zapach. Wadą – szybko opadające igły. Sosna pospolita poza Śląskiem nie jest zbyt często wybierana, ale ten kto choć raz się na nią zdecydował wie, że jej intensywnego, żywicznego zapachu nie da się niczym zastąpić. Sosnowa choinka najpiękniej wygląda ubrana w rustykalne samodzielnie przygotowywane ozdoby. Zdecydowanie najdroższym i nieco trudniej dostępnym rozwiązaniem jest jodła. W sprzedaży najczęściej dostępna jest jodła kaukaska, która ma piękny pokrój i długo utrzymujące się igły, ale nie pachnie już tak pięknie jak świerk czy sosna.

Choinki prosto z lasu cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Pachnące, ścięte tuż przed sprzedażą, w atrakcyjnej cenie. Za drzewko o wysokości od 1 do 2,5 m trzeba zapłacić od ok. 30 do 60 zł brutto. Dodatkową atrakcją jest możliwość samodzielnego wycięcia drzewka z plantacji choinkowej. Chętni mogą samodzielnie poszukać i z pomocą leśnika wyciąć swoje drzewko. Nie trzeba się obawiać, że wycinając choinkę niszczymy las. Plantacje choinek zakłada się w miejscach do tego przeznaczonych, które od 5 do 10 lat będą stanowić element ekosystemu, biorący udział w obiegu dwutlenku węgla i tlenu. Co ważne choinki, które nie musiały być transportowane setki kilometrów zostawiają mniejszy ślad ekologiczny. 

- Żywe choinki są w 100% ekologiczne, bo są surowcem całkowicie odnawialnym. Zanim trafią do naszych domów są rezerwuarem dwutlenku węgla i produkują niezbędny do życia tlen. Po świętach nie zanieczyszczają środowiska, można je pociąć i wyrzucić na kompost – mówi Artur Łachowski Nadleśniczy Nadleśnictwa Czerniejewo. 

 

Święta bez plastiku

Jeśli brakuje nam świątecznych ozdób, warto zainspirować się naturą. Nie kupujmy plastikowych bibelotów. Szyszki, orzechy, plasterki jabłek i pomarańczy, pięknie ozdobione pierniczki czy samodzielnie uszyte ozdoby – sprawią, że choinka zyska wyjątkowego uroku i nie będzie przyczyniać się do powstawania śmieci.

 

Po inspiracje naturalnymi ozdobami świątecznymi zapraszamy na:

Leśne warsztaty świąteczne 18.12.2021 w godz. od 11:00 do 13:00

Leśnicy podpowiedzą, co można wykorzystać do ozdoby Eko-choinki.

 

 

Magiczne wspomnienia

Świeża choinka to nawiązanie do tradycji, wprowadza niezwykły, świąteczny klimat. Intensywny zapach, naturalny kolor igliwia, odrobinę krzywy i zbyt długi wierzchołek, trochę pochylona w jedną stronę, wszystko to sprawia, że świąteczne drzewko jest wyjątkowe. Po kilku latach to, ta ”nieidealna” choinka będzie, przede wszystkim dla dzieci, jednym z najmilszych wspomnień związanych ze świętami.

 

 

Cennik choinek