Asset Publisher Asset Publisher

Już można wchodzić do lasu

W leśnictwach Podstolice i Słomówko można już swobodnie wchodzić do lasu. Zalegające wywroty i wiatrołomy zostały już uprzątnięte

Z dniem 8 października 2019 roku zniesiono zakaz wstępu do lasu w Nadleśnictwie Czerniejewo. Zakaz wstępu wprowadzony został na czas usuwania skutków nawałnicy, która miała miejsce 11 sierpnia 2017 roku. Pomimo ogromnej mobilizacji uprzątanie terenu trwało ponad dwa lata.

- Podjąłem decyzję administracyjną, że odwołujemy zakaz wejścia do lasów. Udało nam się uprzątnąć te tereny ze złomów i wywrotów. Tylko na obrzeżach terenu dotkniętego klęską znajdujemy jeszcze pojedyncze drzewa powalone przez wiatr, ale porządkowanie lasu to proces ciągły, bo gwałtownych zjawisk pogodowych nie brakuje. Staraliśmy się uratować jak największe powierzchnie lasu, a zarazem zapewnić  bezpieczeństwo. Proszę jednak o zachowanie dużej ostrożności, ponieważ drzewa w wyniku działania silnego wiatru straciły swoją stabilność, co może powodować dalsze ich przewracanie i łamanie - mówi Zbigniew Błasiak, nadleśniczy Nadleśnictwa Czerniejewo. - Jeśli widzimy w lesie pochylone, wywrócone drzewa, bądź obłamane konary nie wchodźmy pod nie. Silniejszy podmuch wiatru albo rozmoknięta po deszczu ziemia może doprowadzić do ich upadku – dodaje.

Teraz najważniejsze jest, żeby odnowić zniszczone przez nawałnicę lasy. Każdy może się do tego przyczynić biorąc udział w akcji Las powróci - Sztafeta pokoleń, której kolejna odsłona odbędzie się wiosną 2020 roku.