Asset Publisher Asset Publisher

las pełną gąbką

Rozpoczynamy kampanię pod hasłem „Las pełną gąbką”. Skąd takie hasło? Jako leśnicy wiemy z praktyki, że las może wchłaniać, zatrzymywać wodę i działać jak gąbka.

Dokładnie 1 metr kwadratowy powierzchni lasu może zatrzymać 200 metrów sześciennych wody. To tyle, co 1 000 pełnych wanien wody. Jak widzicie - las pochłania ogromne jej ilości, więc musimy to wykorzystywać!

Chcemy, żeby tak było, bo to ma pozytywny wpływ na powietrze, którym oddychamy i zmiany klimatyczne, które wszyscy chcielibyśmy zatrzymać.

Dlatego w czasie tej kampanii będziemy realizowali inwestycje w infrastrukturę zatrzymująca wodę w lesie i poprawiającą retencję. Dzięki współpracy i dofinansowaniu z Funduszy Norweskich i EOG za kwotę ponad 3 milionów na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu wybudujemy 72 progi i 34 zastawki oraz wyremontujemy 5 zastawek i 16 przepustów. Łącznie to 127 działań w czasie trzech lat.

„W kampanię jest zaangażowanych 16 nadleśnictw. Dzięki temu na prawie 450 hektarach lasów poprawi się sytuacja hydrologiczna. Jest to ważne, bo od wielu lat mówimy o tym, że Wielkopolska cierpi na suszę i stepowieje. Działaniami wspierającymi prace inżynierskie będzie edukacja. Chcemy przypomnieć mieszkańcom Wielkopolski, w tym uczniom szkół podstawowych i średnich, dlaczego i jak wszyscy powinniśmy mądrze korzystać z wody.”, mówi Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu dr inż. Andrzej Konieczny.

Mówimy w tej kampanii LAS PEŁNĄ GĄBKĄ i już teraz deklarujemy, że po zakończeniu tej kampanii przedstawimy dowody na litry zatrzymanej wody.