Asset Publisher Asset Publisher

Rowerem przez Lasy Czerniejewa

Zapraszamy na wycieczkę trasą rowerową "Wolność jest w naturze". Niewielkie różnice wysokości oraz wygodne, szerokie trakty pozwolą na przyjemną wyprawę dla całej rodziny.

Znaczna część trasy przebiega blisko "Jezior Babskich". Najlepiej widoczne jest jezioro Baba. Zbaczając nieco z trasy można dojechać na sam jego brzeg. Na szczególną uwagę zasługuje jezioro Okrąglak, które wchodzi w skład rezerwatu krajobrazowego "Okrąglak" wraz z torfowiskami i fragmentem lasu. Z trasy dostrzec można też jeziora Cyganek i Uli. 

 

Jezioro Uli, fot. Maciej Gołembowski

 

Dominującymi gatunkami drzew w najbliższej okolicy są sosna zwyczajna i dąb szypułkowy, co sprawia, że trasa jest wyjątkowo urokliwa o każdej porze roku. Wycieczka rowerem przez las na pewno dostarczy wielu ciekawych obserwacji przyrodniczych. Wiele wątpliwości z nimi związanych doskonale wyjaśnią tablice, znajdujące się na ścieżce przyrodniczo-leśnej, poprowadzonej między "Jeziorami Babskimi" lub ścieżce w pobliżu Centrum Leśnej  Przygody "Szumi Bór".

Atrakcją jest także neogotycki poewangelicki kościółek Olendrów w Nekielce. Potoczna nazwa kościółka przypomina, że kiedyś mieszkańcami Nekielki byli Holendrzy. Osadnicy holenderscy przybyli w połowie XVIII wieku w celu zmeliorowania terenów zalewowych. Murowany kościół zbudowano w końcu XIX wieku. Aktualnie jest własnością prywatną. Organizowane są tam koncerty i wystawy. 

 

INFORMACJE O TRASIE

POCZĄTEK I KONIEC: miejsce postoju w Jeziercach, przy ośrodku edukacji leśnej

WSPÓŁRZĘDNE GPS POCZĄTKU TRASY: N 52°26'03.3"; E 17°22'26.1"

DŁUGOŚĆ: 17,5 km

DOJAZD: na węźle w Wierzycach zjazd z drogi ekspresowej S5 Poznań-Bydgoszcz na Pobiedziska; w Wierzycach od strony Pobiedzisk zjazd na drogę wojewódzką 434 w kierunku miejscowości Czachurki, stamtąd do miejscowości Jezierce.