Asset Publisher Asset Publisher

Pożar udaremniony!

Dzięki szybkiej reakcji leśników pożar został udaremniony.

W dniu 4 sierpnia b. r. w Leśnictwie Podstolice wybuchł pożar ściółki. Leśniczy z leśnictwa Słomówko Pan Waldemar Hamerski, który zauważył pożar, zareagował błyskawicznie. Dzięki natychmiastowej akcji gaśniczej leśniczego, Straży Leśnej oraz kilkorga pracowników Nadleśnictwa udało się ograniczyć rozprzestrzenianie się pożaru. Sprawna współpraca leśników z zastępami Straży Pożarnej z Wrześni, Nekli i Targowej Górki uratowała sąsiadujący z pogorzeliskiem drzewostan. Dzięki temu pożar strawił jedynie 12 arów ściółki leśnej oraz fragment młodnika.

Obecne warunki atmosferyczne tj. brak opadów, wysoka temperatura powietrza powyżej 30oC, wiatr wiejący z różnych kierunków oraz niska wilgotność ścioły wyjątkowo sprzyjają powstawaniu pożarów wielkoobszarowych.

Ponad 90 % pożarów powstaje najczęściej w wyniku nieświadomej działalności człowieka.

W upalne dni pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas pobytu w lesie.

Przypominamy, że na terenie lasu, jak również w odległości mniejszej niż 100 m od lasu nie wolno używać otwartego ognia. Jeden niedopałek może spowodować pożar kilkudziesięciu hektarów lasu. Nie wolno wjeżdżać do lasu pojazdami silnikowymi, rozgrzany lub niesprawny układ wydechowy może być przyczyną pożaru. Nie wyrzucaj śmieci do lasu, gdyż wśród nich jest wiele materiałów łatwopalnych.

Apelujemy o rozwagę!

Widzisz pożar alarmuj! 112 lub 998

Aktualna prognoza zagrożenia pożarowego