Asset Publisher Asset Publisher

widzisz pożar - alarmuj !!!

W ostatnich dniach temperatura powietrza gwałtownie wzrosła powodując upały i suszę. Brak opadów powoduje pojawienie się 3 – najwyższego stopnia zagrożenia pożarowego w lasach, a według prognoz pogodowych temperatura w ciągu dnia wynosząca 30 stopni Celsjusza może pozostać z nami przez spory okres czasu.

Co to oznacza?

Stopnie zagrożenia pożarowego w lesie określane są według wilgotności ściółki 2 razy w ciągu dnia o godz. 9 i 13 dla każdej strefy prognostycznej na terenie kraju. Wyróżniamy 4 stopnie zagrożenia pożarowego:

- 0 – brak zagrożenia (oznaczone na mapie kolorem niebieskim),

- 1 – zagrożenie małe (oznaczone na mapie kolorem zielonym),

- 2 – zagrożenia średnie (oznaczone na mapie kolorem żółtym),

- 3 – zagrożenie duże (oznaczone na mapie kolorem czerwonym).

W okresie, w którym ściółka w lesie jest na tyle sucha, że ryzyko wystąpienia pożaru jest duże obowiązuje zakaz rozpalania ognisk w miejscach do tego wyznaczonych – dotyczy to miejsc na ognisko przygotowanych w ramach obszaru „Zanocuj w lesie” nad jeziorami Ully i Baba. Dodatkowo jeżeli przez 5 kolejnych dni o godz. 9  prognozowany jest 3 stopień zagrożenia pożarowego Nadleśnictwo może wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu, żeby w jak największym stopniu ograniczyć możliwość pojawienia się ognia.

Pamiętajmy o tym, że jeżeli zobaczymy w lesie dym od razu należy poinformować o tym odpowiednie służby dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

 W upalne dni las pali się niezwykle szybko, a odnowienie go po klęsce trwa kilkadziesiąt lat, dlatego tak ważna jest szybka reakcja i ugaszenie ognia zanim zdąży się rozprzestrzenić.

Każdego roku mimo ciągłych obserwacji z wież przeciwpożarowych, zakładaniu przez leśników pasów przeciwpożarowych przy głównych szlakach komunikacyjnych oraz prowadzeniu wielu innych działań zapobiegawczych płoną kolejne hektary lasu. Pożary te najczęściej powodowane są przez nierozwagę ludzi przebywających na terenach leśnych. Stosując się do powyższych zasad wspólnie jesteśmy w stanie ograniczyć liczbę pożarów.

Poniżej znajduje się link do mapy IBL przedstawiającej aktualne zagrożenie pożarowe. Nadleśnictwo Czerniejewo znajduje się w strefie 9_C.

http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/