Asset Publisher Asset Publisher

Zatrzymanie sprawców kłusownictwa w leśnictwie Promno

W wyniku prowadzonych działań operacyjnych policjanci z Komisariatu Policji w Pobiedziskach we współpracy ze Strażnikami Leśnymi z Nadleśnictwa Czerniejewa zatrzymali dwie osoby podejrzane o kłusownictwo.

Sprawa rozpoczęła się w kwietniu br., kiedy to policjanci otrzymali pierwszy sygnał od mieszkańców gminy Pobiedziska, o tym, że na terenach leśnych Parku Krajobrazowego w Promnie znaleziono skórę zabitego dzika, a kilkanaście metrów dalej jego patrochy.

            W związku z tym policjanci nawiązali współpracę z Posterunkiem Straży Leśnej Nadleśnictwo Czerniejewo, aby ustalić okoliczności tego zdarzenia. Dodatkowo, po penetracji terenu Strażnicy Leśni odkryli, nielegalne nęcisko, które prawdopodobnie miało służyć zwabieniu dzikiej zwierzyny.

            Po trzech miesiącach wspólnej operacyjnej pracy, nastąpił przełom w sprawie. Materiał dowodowy jaki zebrali policjanci był podstawą do wydania prokuratorskiego postanowienia o zatrzymaniu i przymusowym doprowadzeniu dwóch osób podejrzanych o kłusownictwo.

Podczas zatrzymania podejrzanych policjanci dokonali przeszukania pomieszczeń, w wyniku którego zabezpieczyli kilka jednostek broni myśliwskiej oraz specjalistyczny sprzęt do tropienia i wabienia zwierząt. Mundurowi ustalili, że mężczyźni zajmowali się tym przestępczym procederem od dłuższego czasu.

Obydwaj sprawcy, mieszkańcy gminy Pobiedziska, usłyszeli już prokuratorskie zarzuty prowadzenia polowania bez wymaganego zezwolenia oraz odstrzału dzika i przywłaszczenia zwierzęcia.