Asset Publisher Asset Publisher

Pełna mobilizacja – usuwamy skutki huraganu

Leśnicy oraz pracownicy zakładów usług leśnych stale pracują nad usuwaniem skutków powstałych po nawałnicy stulecia.

Drogi publiczne i leśne zostały odblokowane. Choć prace uprzątające trwają pełną parą, to ciągle jeszcze nie można dotrzeć w głąb wielu kompleksów leśnych. Dlatego, wciąż trudno jest ocenić całkowity rozmiar strat. Stale trwa szacowanie, również na podstawie ortofotomapy.

Aktualnie ustalono, że ok. 350 ha zostało doszczętnie zniszczonych. Na ponad 300 ha pozostały tylko pojedyncze sztuki lub niewielkie kępy drzewostanu. Na tych fragmentach drzewa ciągle jeszcze się przewracają. Naderwane systemy korzeniowe i zbyt małe zwarcie drzewostanu powodują, że drzewa kładą się nawet podczas lekkiego wiatru. Tam gdzie huragan nie zdołał powalić drzew, połamane są gałęzie lub nawet całe konary. Zawieszone wysoko na głowami często są niewidoczne. Te obszary są szczególnie niebezpieczne.

Na terenie klęski zalega plątanina połamanych i powalonych drzew, która stwarza niebezpieczeństwo dla ludzi. Dlatego obszary najmocniej dotknięte żywiołem oznakowane zostały tablicami ostrzegawczymi ZAKAZ WSTĘPU. W trosce o własne zdrowie i życie należy bezwzględnie przestrzegać tego zakazu.