Asset Publisher Asset Publisher

Pięknie i niebezpiecznie - drzewa łamią się pod naporem śniegu!

Intensywne opady śniegu sprawiły, że leśny krajobraz wreszcie nabrał zimowego charakteru. Turystów stęsknionych za białą zimną prosimy o ostrożność - pod naporem śniegu mogą łamać się gałęzie, a nawet całe drzewa.

Gdy temperatura powietrza oscyluje wokół 0°C padający śnieg jest mokry i ciężki. Taki śnieg po zetknięciu się z gałęzią łatwo przylega do jej powierzchni, drzewa sprawiają wrażenie oblepionych śniegiem. Zjawisko to nazwane jest okiścią. Okiść może być niebezpieczna wtedy, gdy kolejne warstwy ciężkiego śniegu przymarzają na gałęziach drzew. Drzewa stopniowo wychylają się, a następnie łamią się konary, a nawet pnie drzew.

Na okiść najbardziej narażone sią drzewa iglaste. Na iglastych szczotkach, śnieg łatwo zalega. Ze względu na długie, miotlasto ułożone igły, pokrój drzewa oraz  stosunkowo wysoko położony środek ciężkości korony najbardziej podatna na załamania konarów jest sosna. Spośród drzew liściastych najbardziej zagrożone na wyłamanie są te drzewa, które mają szerokie konary i rozbudowane korony, a na wyginanie najczęściej dotyka - bardzo młode drzewa o cienkim, giętkim pniu.

Drzewo złamane pod naporem okiści nazywane jest śniegołomem. O śniegowale mówimy wtedy, gdy całe drzewo ulegnie wywróceniu, dotyczy to najczęściej drzew o płytkim systemie korzeniowym, np. świerków.