Asset Publisher Asset Publisher

Żywa czy sztuczna?

Co roku w okresie przedświątecznym wiele osób ma właśnie taki dylemat – żywa czy sztuczna?

Trudno wyobrazić sobie Święta Bożego Narodzenia bez pięknie przystrojonej choinki. I choć sztuczne choinki wyglądają coraz ładniej i mogą służyć kilka sezonów, żywa choinka jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Do produkcji sztucznych drzewek najczęściej używany jest polichlorek winylu, wykonane z niego choinki, po wyrzuceniu na wysypisko rozkładać się będą setki lat.
 

A co z żywymi? Choinki, które można kupić od leśników rosną w miejscach z których i tak będą usunięte np. pod liniami energetycznymi lub pochodzą z plantacji choinkowych. Każdy kto kupi drzewko u leśniczego otrzyma dowód sprzedaży czyli asygnatę, dzięki której można być pewnym, że przy wycince nie zdewastowano lasu.

Jaki gatunek wybrać? Najczęściej wybierany jest świerk pospolity. Jego zaletą jest piękny pokrój i przyjemny, żywiczny zapach. Wadą – szybko opadające igły. Sosna pospolita poza Śląskiem nie jest zbyt często wybierana, ale ten kto choć raz się na nią zdecydował wie, że jej intensywnego, żywicznego zapachu nie da się niczym zastąpić. Sosnowa choinka najpiękniej wygląda ubrana w rustykalne samodzielnie przygotowywane ozdoby. Zdecydowanie najdroższym i nieco trudniej dostępnym rozwiązaniem jest jodła. W sprzedaży najczęściej dostępna jest jodła kaukaska, która ma piękny pokrój i długo utrzymujące się igły, ale nie pachnie już tak pięknie jak świerk czy sosna.

W Nadleśnictwie Czerniejewo sprzedaż drzewek bożonarodzeniowych prowadzona jest w trzech leśnictwach: Dzikowy Bór, Nekielka i Słomówko. Zachęcamy do zapoznania się z cennikiem umieszczonym w materiałach do pobrania.

 

Resources to get