Asset Publisher Asset Publisher

Leśny czarnoksiężnik z obrączką

Skryty tryb życia i ciekawe upierzenie bociana czarnego sprawiają, że przy odrobinie fantazji może uchodzić za leśnego czarnoksiężnika.

Czarne pióra z metalicznym zielono-purpurowym połyskiem oraz czerwony dziób i długie nogi to cechy charakterystyczne tego ptaka. Duże gniazdo, które zakłada w głębi lasu, wysoko w koronach starych drzew dodatkowo zwiększa aurę tajemniczości. Niegdyś rzadko spotykany, dziś - w lasach wielkopolski coraz częściej zakłada swoje gniazda, również na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo. 
Ornitolodzy we współpracy z leśnikami w celu ochrony obserwują bociany czarne oraz ich gniazda. Obserwacje ułatwiają zakładane na ptasie nogi obrączki. Każda obrączka ma swoje unikatowe oznaczenie, które jest na tyle duże, że można je zobaczyć przez lornetkę. Zaobrączkowany ptak jest ważony i mierzony, a także określa się jego wiek i płeć. Obserwacje oznakowanych osobników dostarczają wiele ważnych informacji np. o trasach jakie pokonują ptaki, jak długo trwa przelot, gdzie zimują. 
Bociany na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo obrączkowane były przez doświadczonego ornitologa dr. Tadeusza Mizerę. To trudne zadanie dostać się do gniazda założonego tak wysoko oraz wyjąć pisklęta, zaobrączkować i włożyć ponownie do gniazda, na tyle sprawnie by stres dla tych zwierząt był jak najmniejszy.  - To niesamowite przeżycie. Moim zadaniem było przytrzymać pisklaka tylko na czas zakładania obrączki, co jak się okazało nie było łatwe. Młode bociany atakowały bardzo celnymi i bolesnymi uderzeniami dzioba. Ciekawe jest to, że te młodziki wyglądają zupełnie inaczej niż dorosłe osobniki – opowiadał Hubert Kaczmarek, pracownik Służby Leśnej do spraw ochrony lasu i edukacji. 
 

W trakcie obrączkowania udało się nagrać krótki film pisklakowi, to nie częsty widok ponieważ bocian czarny jest gatunkiem strefowym co oznacza, że w bezpośrednim sąsiedztwie gniazda wyznaczony jest obszar, w którym nie wolno przebywać ludziom. Przebywanie w pobliżu gniazda, obrączkowanie ptaków odbyło się za zgodą dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.