Asset Publisher Asset Publisher

Mała retencja wodna Nadleśnictwa Czerniejewo

  autor zdjęć: Martyna Wojciechowska

          Nie trudno zauważyć, że nasz klimat się zmienia. Każdy z nas dostrzega jak zaciera się granica pomiędzy poszczególnymi porami roku. Lata są coraz gorętsze, zimy coraz bardziej ubogie w opady śniegu. Coraz bardziej dotkliwszy staje się problem suszy nie tylko w rolnictwie ale również w lasach. Faktem jest, że do pewnych zmian będziemy zmuszeni się przystosować, ale niektóre możemy powstrzymać. Jak? Mała retencja – czyli odpowiedź na pytanie jak zatrzymać wodę w lesie.

 

            Aby ograniczyć odpływ wody z lasu i jednocześnie przeciwdziałać skautkom zmian  klimatu, Lasy Państwowe, w tym Nadleśnictwo Czerniejewo od lat prowadzą działania związane z retencją wodną.

            Czym jest retencja? Jest to zdolność do gromadzenia zasobów wodnych i przetrzymywania ich przez  dłuższy czas w środowisku. W lasach obieg wody jest niezwykle złożonym procesem, którego działanie można porównać do metaforycznej gąbki.

            Każdy deszcz powoduje, że ogromne ilości wody gromadzone są we wszystkich warstwach lasu poczynając od koron drzew, poprzez niższe warstwy drzewostanu kończąc na ściółce i glebie leśnej. Zdolność do przetrzymywania wilgoci, sprawia, że w lesie panuje wyjątkowy mikroklimat, niezwykle korzystny dla wszystkich żyjących w nim organizmów. Pamiętać jednak należy, że poprzez proces transpiracji część wody odparowuje do atmosfery natomiast część zostaje wchłaniana przez glebę zasilając tym samym m.in wody gruntowe.

                        W Nadleśnictwie w roku 2019 r. zostały wybudowane liczne przetamowania spowalniające spływ wody z rowów gwarantując przetrzymanie cennej wody na obszarach leśnych. Konstrukcje składają się z naturalnie występujących w przyrodzie elementów takich jak drewno i kamienie.

Tej wiosny efekt tych działań jest niezwykle widoczny. Liczne rozlewiska wśród olsów i łęgów i spiętrzenie wody w cieku cieszą każdego kto na to patrzy.