Asset Publisher Asset Publisher

Spłonął las!

W pobliżu miejscowości Wierzyce spłonął las. W akcji gaśniczej wzięły udział 22 zastępy straży pożarnej oraz samolot gaśniczy.

Akcja gaśnicza trwała 18 godzin. Gaszenie utrudniał bardzo silny wiatr. W wyniku pożaru spłonęło ok. 11 hektarów nieużytków oraz niemal hektar użytków leśnych. Płomień strawił dwa opuszczone budynki. Przyczyny pożaru nie są znane.  

 

WIDZISZ POŻAR? 

ALARMUJ!

 

 
 
W jaki sposób i kogo zaalarmować?
 
Najważniejsze: nie trać głowy! Rozejrzyj się dookoła i ostrzeż osoby znajdujące się  w strefie zagrożenia. Niezwłocznie zaalarmuj straż pożarną dzwoniąc pod numer 998 lub 112. Po zgłoszeniu się dyżurnego podaj:
 
1.     swoje imię i nazwisko,
 
2.     możliwie dokładną lokalizację miejsca, w którym się pali; jeśli masz taką możliwość, podaj pozycję odczytaną z systemu GPS,
 
3.     co się pali (czy jest to pożar ściółki, czy ogień objął wierzchołki drzew, czy jest to drzewostan młody czy stary, iglasty czy liściasty); w miarę możliwości określ szacunkowo powierzchnię pożaru (np. pali się ściółka w starym drzewostanie iglastym na powierzchni o wielkość boiska do siatkówki),
 
4.     czy zagrożeni są ludzie, zwierzęta gospodarskie i budynki.
 
Po podaniu powyższych danych nie należy się rozłączać do chwili potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia. Przyjmujący zgłoszenie może jeszcze zażądać dodatkowych informacji. Pamiętaj! Alarmując służby ratunkowe mów wolno i wyraźnie.