Asset Publisher Asset Publisher

Uwaga! Prace na wysokościach. Co alpiniści robią w lesie?

Spotkanie w lesie człowieka z uprzężą i linami alpinistycznymi może być sporym zaskoczeniem. Szyszkarze, drzewołazy, zbieracze – kim są i czym się zajmują?

To dość niewielka grupa ludzi, wywodząca się z różnych środowisk. Są alpiniści, leśnicy, ale są też i tacy, którzy z kominów i masztów teletechnicznych przenieśli się na drzewa. To co ich łączy to wyjątkowe umiejętności alpinistyczne. Nie jest łatwo dostać się na sam wierzchołek drzewa. Kask, liny, torba na szyszki i kogutki – czyli specjalne kolce dopinane do butów– to podstawowe wyposażenie zbieracza. Ta praca jest naprawdę niebezpieczna. Wybranie odpowiedniego terminu rozpoczęcia prac jest sprawą kluczową. Pnie drzew nie mogą być oblodzone, w koronach drzew nie może być zbyt dużo śniegu i najlepiej, kiedy nie wieje wiatr. Przy silniejszych podmuchach wiatru, na wysokości ok. 25 - 30m, odchylenia względem pnia drzewa mogą wynosić nawet 5 metrów! Nie lada sztuką jest utrzymać się na tej wysokości, a jeszcze do tego trzeba zbierać szyszki.

Nasiona z drzew leśnych zbiera w różnych porach roku, zależności od terminu dojrzewnia nasion.

Dlaczego szyszki sosny zbiera się teraz, zimą?

Zimą nasiona sosny zwyczajnej są już w pełni wykształcone, ale zamknięte są w szyszce. Wraz z nadejściem wiosny, kiedy temperatura powietrza podnosi się i spada wilgotność powietrza – szyszki zaczynają się otwierać, a nasiona wysypywać. Szyszki trzeba zebrać zanim nasiona się wysypią. Z czasem puste szyszki również opadną na ziemię. Czy rzeczywiście temperatura i wilgotność powietrza wpływa na otwieranie się szyszek?  Łatwo to sprawdzić. Zamkniętą szyszkę wystarczy położyć w pobliżu źródła ciepła np. kaloryfera i teraz już można obserwować jak łuski szyszki stopniowo rozchylają się.

Czy z każdej sosny można zbierać szyszki?

Podstawowym źródłem zbieranych nasion są gospodarcze drzewostany nasienne oraz wyłączone drzewostany nasienne, które wyróżniają się jakością wysoką hodowlaną. Zebrane, zwarzone szyszki, zaraz po zbiorach transportowane są do wyłuszczarni nasion w Jarocinie, gdzie nasiona zostaną wyjęte z szyszek, odskrzydlone i przechowane do siewów. Ze 100 kg szyszek sosny można uzyskać do ok. 1,5 kg nasion.

Poszczególne partie szyszek nie mogą być ze sobą zmieszane. Inne uwarunkowania wzrostu ma sosna rosnąca na południu Polski, a inne na północy – cechy ułatwiające przetrwanie są przekazywane potomstwu. Dlatego tak ważna jest informacja, skąd pochodzą.