Asset Publisher Asset Publisher

Za ogrodzeniem

Po co w lesie płoty? Czasem z drabinką, a czasem z drzwiami. Nie zależnie od wyglądu ogrodzenia, zawsze zaciekawieniem zaglądamy co się za nim chowa.

Co roku przed rozpoczęciem sadzenia leśnicy ogradzają, niektóre z przygotowanych wcześniej powierzchni. Nie robią tego na złość grzybiarzom, żeby utrudnić dostęp do najpiękniejszych grzybów, ale po to by chronić młody las.  Zwierzęta podobnie jak ludzie szukają najprostszych sposobów na zdobycie pokarmu. Świeże, miękkie i soczyste młode drzewka są wyjątkowo atrakcyjne.
Największe szkody w uprawach wyrządzają dziki, jelenie i łosie. Dziki przez wygrzebywanie i zjadanie żołędzi i bukwi. Jelenie i łosie przez deptanie sadzonek i ich zgryzanie. Jeleniowate dużo szkód robią także w młodnikach, ogryzają pączki i pędy, spałują i czemchają. Charakterystyczny sposób żerowania łosia sprawia, że po przejściu kilku osobników przez młodnik wszystkie drzewka są powyginanie lub połamane. 
Choć najlepszym sposobem na ochronę lasu jest zachowanie odpowiedniej ilości zwierzyny, nie zawsze jest to możliwe. Wtedy, by ograniczyć szkody, drzewka smaruje się repelentami, nakłada się plastikowe osłonki lub grodzi. 
Grodzenie upraw i młodników chroni młody las, a zwierzynę składnia do poszukiwania pokarmu na większym obszarze. Za kilka lat, kiedy drzewka „uciekną spod pyska zwierzyny", siatka zostanie ściągnięta. Drzewa będą już na tyle wysokie, że podgryzanie ich gałązek przez jelenie nie będzie im szkodzić. 
 
Co zrobić gdy zauważymy jelenia, który nie może się wydostać z grodzenia?
Jeśli zauważymy jelenia, sarnę lub daniela, który próbuje przeskoczyć grodzenie, najlepiej jak najszybciej oddalić się z tego miejsca i skontaktować się z najbliższym leśniczym. W tej sytuacji lepiej zadać się na doświadczenie leśniczego, który wie gdzie można bezpiecznie i szybko otworzyć grodzenie. Nie należy podchodzić blisko grodzenia, żeby dodatkowo nie stresować zwierzęcia i nie narażać się na ewentualne niebezpieczeństwo. Zwierzę zdenerwowane obecnością człowieka, podczas próby ucieczki może zrobić sobie większą krzywdę. Nie wolno rozcinać siatki, niezabezpieczona może poranić zwierzynę.