Asset Publisher Asset Publisher

100-lecie Powstania Wielkopolskiego i jego historia zawarta w komiksie

Już 27 grudnia w Głosie Wielkopolskim premiera naszego leśnego komiksu o Nadleśniczym Wiewiórkowskim i Bagatelce. Mam ogromny zaszczyt zaprosić wszystkich czytelników do lektury pewnej historii rysunkowej stworzonej z potrzeby naszych leśnych serc, aby każdy z Was mógł choć przez chwilę poczuć ducha tamtych dni. Naprawdę warto.

 

Dla Nas Wielkopolan 27 grudnia to niezwykła i uroczysta chwila, świętujemy 100 rocznicę zwycięskiego, niezapomnianego zrywu naszych przodków – rocznicę Powstania Wielkopolskiego.

 

Oddając hołd naszej historii pragniemy przedstawić pewną niebagatelną historię, w której to las i leśnicy dali przykład umiłowania Naszej Ojczyzny i zapłacili najwyższą cenę, byśmy dziś mogli cieszyć się z odzyskanej wolności.

 

Powstańczy epizod przedstawiony w naszym komiksie jest starą historią, w nowej odsłonie, jest historią ludzi i miejsc, których się nie zapomina. Takim pamiętnym, wyjątkowym miejscem w Wielkopolsce jest miłosławska Bagatelka – leśna „Twierdza Polskości” – gdzie las okazał się być sprzymierzeńcem, ochroną i obroną dla wielu pokoleń wielkopolskich leśników, którzy walczyli w imię wolności w kolejnych zrywach narodowych. To między innymi tam pisała się historia. Jednym z bohaterów wydarzeń sprzed 100 lat jest leśnik, nasz komiksowy bohater, nadleśniczy Władysław Wiewiórowski, który na wieść o wybuchu powstania w Poznaniu 27 grudnia 1918 roku stanął na czele oddziału powstańców wrzesińsko-miłosławskich i wraz z nimi doprowadził do szybkiej kapitulacji niemieckiego garnizonu we Wrześni

Co było dalej? Jak potoczyły się jego losy? Zapraszamy do lektury już 27 grudnia.

 

O historii leśników w służbie Wielkopolski Walczącej opowiada również w swojej książce Andrzej Antowski (publikacja w formie PDF dostępna jest poniżej w załącznikach). Publikacja opisująca działalność polskich leśników na rzecz struktur Polskiego Państwa Podziemnego w Wielkopolsce ukaże się z początkiem grudnia. Już dziś można ją pobrać w PDF. Zachęcamy!