Asset Publisher Asset Publisher

Akcja ratunkowa Straży Leśnej z Pogotowiem w lesie

W dniu 01.03.2023 r. Posterunek Straży Leśnej brał udział w nietypowej akcji ratunkowej na terenie Leśnictwa Promno. Około godziny 13.00 z Komendantem Posterunku Straży Leśnej Nadleśnictwa Czerniejewo  Michałem Sujakiem telefonicznie skontaktował się dyspozytor  Krajowego Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego, z prośbą o udzielenie pomocy w zlokalizowaniu na terenach leśnych Leśnictwa Promno mężczyznę, który na  skutek upadku  doznał  urazu kończyn dolnych i nie może o własnych siłach wydostać się z wąwozu. 

Strażnik Leśny o po otrzymaniu bardziej szczegółowych informacji udał się na wskazane przez dyspozytora miejsce zbiórki, w którym czekał już zespół Państwowego  Ratownictwa Medycznego wraz z Ochotniczą Strażą Pożarną z Pobiedzisk. Po krótkiej konsultacji zespołu ratunkowego ustalono, że do miejsca przebywania poszkodowanego, z uwagi na zróżnicowany pagórkowaty teren oraz panujące ciężkie warunki terenowe, nie ma możliwości dojazdu karetką pogotowia. Ponadto ustalono, że tylko pojazd terenowy Straży Leśne jest w stanie dotrzeć do poszkodowanego i bezpiecznie przetransportować poszkodowanego. Komendant Posterunku Straży Leśnej posiadający uprawnienia Ratownika Przedmedycznego oraz wyposażony w profesjonalną torbę medyczną typu R1 zgodził się na udzielenie nietypowej pomocy i wraz z   jednym z ratowników medycznych udał się w kierunku miejsca przebywania poszkodowanego. 

Po dotarciu na miejsce okazało się, że mężczyzna w wyniku upadku doznał urazu dwóch stawów kolanowych  uniemożliwiając poszkodowanemu samodzielne poruszanie się. Strażnik leśny wraz z ratownikiem medycznym udzielili poszkodowanemu  pomocy i  przetransportowali mężczyznę samochodem terenowym do miejsca, gdzie czekała karetka z ratownikiem medycznym. Poszkodowany został przetransportowany do szpitala w Poznaniu.

 

Wszystkich miłośników przyrody odwiedzających tereny leśne prosimy o zachowanie ostrożności, szczególnie wtedy kiedy decydujemy się na wędrówkę poza wyznaczonymi szlakami i ścieżkami, przemierzając trudne, pagórkowate tereny. Pamiętajmy również o zabraniu ze sobą telefonu komórkowego (z koniecznie w pełni naładowaną baterią) oraz pozostawieniu informacji bliskim o miejscu  planowanej wycieczki i przewidywanym czasie powrotu.