Asset Publisher Asset Publisher

Nowe domy i zimowe przysmaki

„Jak dbasz tak masz” to powiedzenie leśnicy znają dobrze dlatego o leśną awifaunę dbają cały rok, a prace prowadzone w okresie zimowym mają swój specyficznych charakter.

Dzięki współpracy z przedstawicielami Stowarzyszenia „Komitetu Ochrony Orłów” nadleśnictwo wytypowało dogodne miejsce do przygotowania platformy gniazdowej dla widywanych na terenie naszego nadleśnictwa rzadkich ptaków drapieżnych gatunku rybołowów (Pandion haliaetus). We współpracy z ornitologami zainstalowaliśmy w tym miejscu tzw. sztuczne gniazdo zachęcając tym samym do jego zasiedlenia. Dla chcących zobaczyć jakie widoki oferuje nasze nowe gniazdo załączamy kilka fotografii.

Nie zapominamy także o mniejszych spośród naszych ptasich sprzymierzeńców. W ciągu ostatnich kilku tygodni zamontowaliśmy 130 nowych budek lęgowych licząc, że w okresie wiosennym zostaną wykorzystane przez ptasie mamy do schronienia i odchowania młodego pokolenia. Gdyby jednak tego było za mało przygotowaliśmy także prawie 300 kg specjalistycznej karmy w postaci tzw. „ptasich kul” bogatych w składniki energetyczne i odżywcze. Obecnie jest ona sukcesywnie pobierana przez ptaki i na bieżąco uzupełniana przez leśników.

Pamiętając o co większych skrzydlatych mieszkańcach okolicznych lasów, w dalszym ciągu opiekujemy się jednym z zarybionych sztucznych zbiorników wodnych. Jak wynika z naszych obserwacji, jest to miejsce chętnie odwiedzane przez gniazdującego na tym terenie bociana czarnego (Ciconia nigra). Mamy nadzieję, że z chwilą powrotu ptaków na lęgowiska, miejsce to pozwoli im na regenerację sił utraconych w trakcie długiej wędrówki.