Aktualności Aktualności

Konkurs plastyczny -"STOP wypalaniu traw"

"Stop wypalaniu traw!"- akcja informacyjna klasy 2e SSP nr 3 we Wrześni

W ubiegłym tygodniu podczas zajęć zdalnych, uczniowie klasy 2e pod opieką Pani Soni Kaczmarek zainicjowali ciekawą akcję informacyjną w ramach projektu "Cztery pory roku w lesie" prowadzonego w ich klasie. Celem prowadzonych działań było propagowanie wiedzy o zagrożeniach jakie niesie ze sobą wypalanie traw.

„Ostatnimi czasy byliśmy świadkami niezwykłych tragedii ekologicznych, podczas których płomienie pustoszyły obszary leśne, m.in. w Biebrzańskim Parku Narodowym. Niezliczone straty, wypalone rośliny i zabite zwierzęta na długo pozostaną w naszych głowach jako smutne wspomnienia tych dramatycznych wydarzeń” – pisze Pani Sonia.

Na lekcji przyrody uczniowie zapoznali się z przygotowaną przez wychowawczynię prezentacją, z której dowiedzieli się jak powstają pożary lasów i co lub kto je powoduje. Dzieci nauczyły się także jak odpowiednio reagować, gdy będą świadkami pożaru lub próby rozpalenia ognia w lesie. Dodatkowo przypomniane zostały numery służb ratunkowych, które w takich chwilach są niezbędne, by fachowa pomoc dotarła szybko na miejsce.

Zajęcia stały się także okazją do poszerzenia wiedzy o zmianach klimatu, które czasami w sposób naturalny, mogą doprowadzić do powstania ognia w lesie. Przykładem takiej sytuacji był pożar australijskiego buszu na przełomie tego roku. Populacje wielu znanych nam zwierząt zostały wtedy zdziesiątkowane, a niektóre gatunki wyginęły bezpowrotnie.

„Nie mogliśmy pozostać niemi na cierpienie przyrody. Każdy uczeń naszej klasy stworzył plakat, którym chce zachęcić ludzi, aby nie wypalali traw. Wydaje się to być temat, który Ciebie nie dotyczy, a tak naprawdę każdy z nas był kiedyś świadkiem skutków tego groźnego procederu. Wypalanie traw to nie tylko niszczenie roślinności i gleby, ale również zabijanie zwierząt w tej trawie żyjących” – podsumowuje Pani Sonia.

Uczniowie proszą wszystkich czytelników tego artykułu, by wzięli sobie do serca ich apel. Pamiętajmy, abyśmy sami nie podpalali traw i przestrzegali innych przed tym niszczycielskim procederem. Ziemia jest naszym wspólnym domem, nie jest naszą własnością. My jesteśmy tylko jej dzierżawcami - jej mieszkańcami.

Widząc zaangażowanie uczniów szkoły nadleśnictwo zdecydowało się przekazać nagrody rzeczowe dla autorów najlepszych prac. Powyżej prezentujemy galerię wszystkich prac wykonanych przez uczniów.