Aktualności Aktualności

Ptasie okno na świat

Wraz z nadejściem okresu zimowego spada nie tylko temperatura, ale i aktywność otaczającej nas przyrody. Dni stają się coraz krótsze a wszechogarniających chłód zniechęca do wyjścia z domu. My jednak nie tracimy tempa.

To właśnie okres zimowy jest dla leśników czasem, kiedy to wykonujemy prace, które choć nie tak spektakularne i widowiskowe jak posadzenie setek tysięcy drzewek, odgrywają niebagatelną rolę w ochronie otaczającej nas przyrody.

Zawieszanie nowych budek lęgowych dla ptaków, bo o nim mowa, nie bez powodu prowadzone jest w tym okresie. Wtedy to mamy pewność, że prowadząc prace nie zakłócimy spokoju mieszkańców lasów. Jednocześnie panujące warunki atmosferyczne i brak liści na drzewach pomaga nam lepiej wybrać miejsca, w których taka budka powinna się znaleźć. Choć prace są trudne i wymagające specjalistycznej wiedzy wykonywane są przez leśników chętnie i z zapałem.

W tym roku zyskaliśmy jednak nieoczekiwanego sprzymierzeńca. W ramach współpracy z jednym z lokalnych przedsiębiorstw – firmą „Velux” z Gniezna, otrzymaliśmy kilkadziesiąt pięknych budek lęgowych, które wykonane zostały przez pracowników przedsiębiorstwa w ramach wolontariatu. Jak się okazało, zbudowanie takiej budki nie jest sprawą prostą nawet dla doświadczonego stolarza. Dzięki współpracy pomiędzy przedstawicielami firmy „Velux” a pracownikami Nadleśnictwa udało się w ramach prac warsztatowych wykonać profesjonalne budki lęgowe.

Zwieńczeniem tego etapu prac było przekazanie stworzonych budek, które odbyło się w siedzibie Nadleśnictwa Czerniejewo w dniu 28.10.2021 r. Nie był to jednak koniec całej akcji. Chcąc podziękować naszym partnerom zaprosiliśmy przedstawicieli firmy „Velux” do udziału we wspólnej akcji wieszania przekazanych budek. Mając na uwadze panujące warunki atmosferyczne oraz chcąc sprawić prezent naszym „skrzydlatym sprzymierzeńcom” wybraliśmy termin 06.12.2021 r. a więc „Mikołajki”.

Już na samym wstępie zostaliśmy zaskoczeni przez naszych partnerów z firmy „Velux”, którzy na spotkanie przybyli nie tylko z uśmiechem na twarzy i ochotą do pracy, ale i z transportem kolejnych kilkunastu nowych budek, które udało im się wykonać w ciągu minionych kilku tygodni. Będąc na fali tej pozytywnej energii wyruszyliśmy w teren, gdzie w Leśnictwie Linery działając ramię w ramię zainstalowaliśmy „Mikołajkowe” budki dla ptaków.

W tym miejscu należy podkreślić fakt, że budki lęgowe zostały przymocowane do drzew w sposób bezinwazyjny (bez użycia gwoździ) tj. za pomocą plastikowych opasek.

Jeszcze raz dziękujemy pracownikom firmy „Velux” za wielce pożyteczną i sympatyczną współpracę.