Aktualności Aktualności

~ Śladami „exkursyi z 1869 roku” – członkowie PTL niczym goście Pana Hrabi Ponińskiego i Pana Hrabi Skórzewskiego ~

W 1869 roku odbyła się "exkursyia" w lasach wrzesińskich i czerniejewskich opisana w Ziemianinie z dnia 27 sierpnia 1870 roku. Śladami ówczesnych leśników udali się członkowie Polskiego Towarzystwa Leśnego, których po szlakach prowadzili pracownicy Nadleśnictwa Czerniejewo.

Przemierzając urokliwe zakątki nadleśnictwa uczestnicy mogli napawać się w pełni wiosennym aspektem, gdzie w runie kwitą zawilce gajowe i żółte, kokorycze, miodunka ćma, fiołki czy też przylaszczki.  Opisywane w Ziemianinie problemy z nadmiernym rozrostem chwastów i utrudnieniami z tym związane z wyprowadzeniem nowego pokolenia lasu są wciąż aktualne. Opisane przez przyrodników w 1869 roku odnowienia w lesie wrzesińskim mogą być obecnym drzewostanem dębowym Leśnictwa Słomówko.

Na trasie zwiedzających znalazły się obszary dotknięte klęską wiatrołomów z 11 sierpnia 2017 roku. Obraz opisany w Ziemianinie a dzisiejszy jest odmienny. W XIX wieku znajdowały się w tym miejscu starodrzewia dębu i sosny, dziś trwają prace porządkowe

Członkowie PTL odwiedzili również cmentarz w Czerniejewie oraz złożyli hołd przy grobie Teofila Lorkiewicza. Pałac w Czerniejewie państwa Skórzewskich zachwycił zwiedzających swą architekturą, a krótki odpoczynek w okalającym go parku pozwolił na chwilę refleksji.

Zmierzając do ośrodka edukacji leśnej  - Centrum Przygody „Szumi Bór” zlustrowano drzewostany dębowo-sosnowe niegdyś rewiru Rakowskiego (dziś Leśnictwo Karw).

Podróż śladem "exkursyi z 1869 roku" zakończono posiłkiem w Centrum Przygody „Szumi Bór”.

 

 

 

 

autor zdjęć: Maciej Gołembowski