Aktualności Aktualności

Akcja społeczna: Las Powróci - Sztafeta Pokoleń

Jak już wcześniej anonsowaliśmy Nadleśnictwo Czerniejewo przy współpracy z władzami Miasta i Gminy Września, Miasta i Gminy Nekla oraz Miasta i Gminy Czerniejewo inicjuje akcję społecznego sadzenia lasu na obszarach zniszczonych przez huragan, który przetoczył się przez nasz teren w dniu 11 sierpnia 2017 roku.

Naszą akcję rozpoczniemy od lasu położonego w granicach Wrześni – tzw. „Małpiego Gaju” .

Chętnych posadzić drzewka na zniszczonej powierzchni zapraszamy do „Małpiego Gaju” w kolejne soboty: 30 marca i 6 kwietnia br. .

Sadzenie planujemy rozpocząć o godzinie 9:00, a zakończyć ok. godziny 13:00, lecz każdy może uczestniczyć w sadzeniu tak długo jak starczy mu czasu i sił.

W ostatni czwartek – 7 marca br. w urzędzie Miasta i Gminy Września odbyło się spotkanie przedstawicieli Nadleśnictwa z włodarzami Wrześni oraz przedstawicielami zainteresowanych organizacji społecznych, podczas którego ustalono szczegóły organizacyjne akcji społecznej sadzenia „Małpiego Gaju”.

Sobotnie sadzenie lasu skierowane jest przede wszystkim do rodzin z dziećmi – stad nazwa „sztafeta pokoleń”, lecz w akcji może wziąć udział każdy chętny!

Chcemy aby las, który w przyszłości ma służyć jako miejsce wypoczynku dla mieszkańców Wrześni został posadzony ich rękami.  

Osoby chętne mogą zgłosić się we wskazanych godzinach, w dogodnym dla nich czasie. Każdy uczestnik, który pojawi się na obszarze Małpiego Gaju i wyrazi chęć sadzenia zostanie poinstruowany jak wykonać czynność niezależnie, czy będzie to godzina 9:00 czy 12:00.

Bardzo prosimy aby udając się na sadzenie wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne i ubrać się odpowiednio do pracy na świeżym powietrzu (czapki na głowie, rękawiczki, odpowiednie obuwie np. kalosze, kurtka). Małpi Gaj stanowi w chwili obecnej otwartą przestrzeń na której hula wiatr, zaś słońce nieustannie góruje nad powierzchnią, a w przypadku deszczu trudno znaleźć miejsce żeby się schronić.

Osoby, które chcą wziąć udział w sadzeniu prosimy o zabranie własnego narzędzia (szpadel). Dla osób, które nie posiadają narzędzi Nadleśnictwo postara się je zapewnić.

Organizacją ruchu oraz miejsca do parkowania pojazdów kierować będzie Straż Miejska Wrześni.

Władze Wrześni zaproponowały również aby do akcji sadzenia „Małpiego Gaju” włączyć  młodzież uczącą się w wrzesińskich szkołach średnich. Szczegóły tej akcji zostaną ustalone z dyrektorami szkół. 

W najbliższym czasie na stronie Nadleśnictwa oraz Urzędu Miasta i Gminy Września pojawią się kolejne komunikaty ze szczegółami, w tym z mapkami dojazdów i parkingów.

               Ponadto akcję społecznego sadzenia lasu planujemy również przeprowadzić na terenie gminy Nekla oraz gminy Czerniejewo. Wydarzenie to planujemy na sobotę 6 kwietnia br., a w przypadku zainteresowania również 13 kwietnia br., lecz nie wykluczamy również innych terminów, bo warunki będzie dyktowała pogoda.

Szczegóły tej akcji będziemy przekazywać w kolejnych komunikatach na stronie internetowej Nadleśnictwa. Planujemy również odwiedzić szkoły, aby rozpropagować akcję wśród dzieci