Aktualności
Czysta energia – czyli co trzeba wiedzieć o drewnie opałowym.
Drewno jest nie tylko najtańszym paliwem, ale również odnawialnym i łatwo dostępnym. Co warto wiedzieć przed zakupem drewna opałowego?
Gdzie kupować drewno?
Tylko od sprawdzonych dostawców. Nie powinno się ufać handlarzom, którzy oferują drewno w wyjątkowo niskiej cenie. Drewno łupane przez dostawcę, będzie droższe. To kupione Lasach Państwowych dostępne jest w wałkach, które trzeba łupać samodzielnie, ale dzięki temu opał jest tańczy. By mieć pewność, że drewno zostało pozyskane legalnie najlepiej kupić je w „lasach". Każde nadleśnictwo posiada je w sprzedaży dla klientów detalicznych. Sprzedaż odbywa się w leśnictwach, w wyznaczone dni tygodnia. Dowodem zakupu jest asygnata, na podstawie której drewno jest wydawane w lesie.
Należy pamiętać, że nie każdy gatunek drewna może być dostępny w danym leśnictwie. Dostępność uzależniona jest od składu gatunkowego lasu na danym obszarze oraz od ustalonego porządku cięć. Informacje o tym jakie drewno jest aktualnie dostępne można uzyskać od leśniczego.
Kiedy kupować drewno opałowe?
Drewno sprzedawane jest przez cały rok, ale zanim zostanie ono spalone powinno być „sezonowane". Składowanie drewna przez co najmniej rok w przewiewnym, zadaszonym miejscu sprawia, że palenie drewnem jest bardziej efektywne i ekologiczne. Jak dobrze palić drewnem? Dobrze wysuszone drewno ma wilgotność ok. 20%, przy spalaniu nie kopci i nie powoduje osadzania się znacznych ilości sadzy. Palenie mokrym drewnem jest nieefektywne (nie można uzyskać wysokich temperatur) oraz nie ekologiczne (spalanie drewna w niskiej temperaturze powoduje powstawanie gęstego dymu i nieprzyjemnego zapachu). Każde drewno będzie dobrym materiałem opałowym, jeśli będzie miało odpowiednią wilgotność. Drewno drzew iglastych oraz twarde liściaste warto sezonować nawet 3 lata, wtedy pali się najlepiej.
Jakim drewnem palić?
To zależy czy chcemy szybko uzyskać wysoką temperaturę (np. na podgrzanie wody), czy chcemy utrzymać ciepło przez dłuższy czas. Drewno opałowe podzielić można na iglaste (sosna, modrzew, świerk, jodła, daglezja), liściaste miękkie (topola, osika, wierzba, lipa, brzoza, olcha) i liściaste twarde (dąb, grab, jesion, buk, wiąz).
Drewno iglaste łatwo płonie przez co świetnie nadaje się na rozpałkę. W kominku lepiej palić mieszanką drewna liściastego i iglastego, czyszczenie kominka zrekompensują przyjemne trzaski podczas spalania i niepowtarzalna woń żywicy.
Na rozpałkę oraz jako dodatek w celu obniżenia kosztów zakupu opału warto zdecydować się na drewno liściaste miękkie. Świetnie nadaje się do okazjonalnego palenia w kominku.
Drewno liściaste twarde dzięki wysokiej kaloryczności pali się równomiernie i długo, warto je wybrać, jeśli zależy nam na utrzymaniu ciepła przez dłuższy czas.
Do wędzenia nada się brzoza, olcha i drewno drzew owocowych.
Kubiki, metry przestrzenne czy metry sześcienne?
Metr sześcienny drewna (m3) to ilość odpowiadająca „kostce" drewna o wymiarach 1m*1m*1m.
Drewno przygotowane do sprzedaży nie przylega do siebie idealnie, pomiędzy wałkami znajdują się wolne przestrzenie. Drewno ułożone w stos mierzone jest w metrach przestrzennych (mp).
Objętość drewna w metrach sześciennych oblicza się mnożąc ilość metrów przestrzennych przez ustalony doświadczalnie współczynnik. Współczynnik uzależniony jest między innymi od grubości kory.
Przy ułożonym 1m przestrzennym uzyskujemy:
np. 0,70 m3 – drewna świerkowego
0,65 m3 – drewna sosnowego
Na asygnacie znajdziemy cenę drewna za metr sześcienny.
Kubik to popularna nazwa metra sześciennego (m3). Czasem określenie to bywa stosowane dowolnie, dlatego lepiej upewnić się czy sprzedający ma na myśli m3 czy mp.
Czy palenie drewnem w kominku zmniejsza powierzchnię lasów?
Nie, leśnicy dbają o to, by masa drewna pozyskanego była mniejsza niż coroczny przyrost. Poza tym ze ściętego drzewa najczęściej w pierwszej kolejności wyrabia się drewno tartaczne, w drugiej kolejności tz. papierówkę, na końcu zaś opał. Drewno opałowe to takie, z którego właściwie nie można już zrobić nic innego. Drewno to dobra energia.