Aktualności Aktualności

Nowe pokolenie już rośnie!

5 października w Leśnictwie Słomówko ochotnicy wraz z leśnikami odnowili kolejny fragment lasu zniszczony przez „Huragan 100-lecia”. To już trzecie spotkanie w ramach akcji „Las powróci - Sztafeta pokoleń”.

Już poprzednie akcje wspólnego sadzenia pokazały, że na lokalną społeczność można liczyć. Pomimo padającego deszczu i chłodu do wspólnego działania przyłączyło się ponad 100 osób. Wysadzonych zostało 4 tyś. drzew. Dominowała sosna lecz nie zabrakło też klonów, grabów, bzu czarnego oraz jabłoni.

- Zarówno w odnowieniu „Małpiego Gaju” obok Wrześni jak i w dzisiejszej akcji, czynny udział brała ludność lokalna. To dla nas bardzo ważne. Ludzie, którzy angażują się w takie działania najczęściej są blisko związani z lasem: chodzą na jagody, grzyby, wypoczywają w lesie. Są świadomi tego jakie spustoszenie zrobił ten huragan. To cieszy, kiedy rodzice właśnie w ten sposób pokazują swoim dzieciom, że są częścią przyrody i mają wpływ na to co dzieje się wokół nich – powiedział Zbigniew Błasiak Nadleśniczy Nadleśnictwa Czerniejewo.

Nadleśnictwo Czerniejewo dziękuje wszystkim ochotnikom, którzy mino deszczowej pogody stawili się, aby przywrócić las na powierzchniach utraconych w wyniku huraganu 100-lecia. Wiosną 2020 roku akcja Las powróci - Sztafeta pokoleń będzie miała kolejną odsłonę. Już dziś zapraszamy wszystkich chętnych na kolejną akcję.

Gwałtowne burze, a miejscami nawet trąby powietrzne przeszły nad Polską w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku. Nawałnica całkowicie zniszczyła łącznie  39,2 tys. tysiące hektarów lasów. W Nadleśnictwie Czerniejewo całkowitemu zniszczeniu uległo ponad 700 ha lasu. Prace związane z uprzątaniem powalonych drzew są już na ukończeniu. Akcja przywracania lasu na zniszczone powierzchnie potrwa jeszcze co najmniej do 2021.

 

Więcej na Września Nasze Miasto