Aktualności Aktualności

Podsumowanie roku walki ze skutkami Huraganu 100-lecia

autor zdjęć: Maciej Gołembowski

 

W piątek 10-tego sierpnia 2018 r. na terenie Nadleśnictwa Czerniejewo odbyła się konferencja podsumuwująca rok walki ze skutkami Huraganu 100-lecia. 

Huragan na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu uszkodził ponad  11 tyś. ha lasu. Wiatrołomy, które powstały w wyniku oddziaływania niszczycielskiej siły wiatru najbardziej dotknęły Nadleśnictwo Gniezno, Nadleśnictwo Jarocin, Nadleśnictwo Piaski oraz nasze Nadleśnictwo Czerniejewo. 

W podsumowanie działań leśników zmierzających do uprzątnięcia zalegających drzew wprowadził Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu Pan Tomasz Markiewicz oddając kolejno głos nadleśniczym uszkodzonych nadleśnictw: Panu Michałowi Michalakowi (Nadleśnictwo Gniezno), Panu Tomaszowi Kwiecińskiemu (Nadleśnictwo Piaski), Panu Januszowi Gogołkiewiczowi (Nadleśnictwo Jarocin) oraz Panu Andrzejowi Spława-Neymanowi (Nadleśnictwo Czerniejewo).

W pierwszych dniach po huraganie udrożniono staraniem leśników 435 km dróg. W prace porządkujące zaangażowanych jest 177 leśników oraz 55 firm.

Wichura łamała wszelakie drzewa - sosnę, brzozę, dęby, jesiony, modrzewie i świerki. Szkody powstały zarówno w drzewostanach gospodarczych jak i w tych chronionych, m.in. w rezerwatach przyrody na terenie RDLP w Poznaniu - „Dębno nad Wartą”, „Czeszewski Las” oraz „Modrzew polski w Noskowie”, a także w obszarze Natura 2000. Zostały zniszczone gniazda chronionych gatunków, np. bociana czarnego, kani rudej i kani czarnej.

Masa drewna do pozyskania z klęskowiska na obszarze poznańskiej dyrekcji to 1 336 500 m³. W rok udało się uprzątnąć 733 600 m³ drewna. Szacuje się, że do odnowienia powierzchni potrzebne będzie blisko 30 milionów sadzonek.

http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/rok-po-najwiekszej-klesce-w-polskich-lasach