Aktualności Aktualności

W sąsiedztwie wilków

Choć leśnicy większość swojej pracy spędzają w leśnych ostępach, także tych trudno dostępnych i z rzadka odwiedzanych przez turystów, to nawet dla nich niektóre spotkania z leśnymi mieszkańcami są rzadkością. Tym razem jednak w jednym z takich miejsc fotopułapka Straży Leśnej zarejestrowała wilki przechodzące przez teren Nadleśnictwa Czerniejewo.

Niespodziewani goście

Choć migrujące przez teren Nadleśnictwa Czerniejewo wilki widywane są już od przynajmniej kilku lat, to każde z nimi spotkanie jest bez wątpienia wielkim przeżyciem dla obserwatora. Zwierzęta te prowadzą dość skryty tryb życia, jednak właśnie teraz – w okresie zimowym stają się bardziej widoczne. Warto w tym miejscu, wspomnieć o ważnej roli jaką pełnią wilki w lokalnych ekosystemach leśnych. To właśnie one poprzez eliminację osobników słabych i chorych przyczyniają się do poprawy stanu zdrowotnego miejscowych populacji jeleni, saren czy dzików.

 

Wilk nie jest ani dobry, ani zły

Wilki nie są ani maskotkami, ani strasznymi bestiami. Są po prostu ważnym elementem otaczającej nas przyrody. By uniknąć konfliktowych sytuacji wilków i ludzi, trzeba pamiętać o kliku prostych zasadach:

- resztki żywności pozostawiajmy w przeznaczonych do tego celu zamkniętych pojemnikach, ograniczy to ewentualne przywabianie wilków i innych dzikich zwierząt. Uwaga! Nie wyrzucajmy jedzenia również do koszy znajdujących się przy parkingach leśnych czy wiatach,

- w trakcie spaceru z psem prowadź go zawsze na smyczy, co nie tylko jest wymagane przepisami prawa, ale umożliwi kontrolę nad pupilem w przypadku spotkania z dzikimi zwierzętami (nie tylko z wilkami).