Asset Publisher Asset Publisher

Co się dzieje zimą w lesie?

Mimo niskich temperatur powietrza i krótkich dni charakterystycznych dla zimy, podczas spacerów w lesie zaobserwować można wiele interesujących zjawisk.

Ptaki

W zimowym lesie spotykamy gatunki ptaków, których nie było tu latem i jesienią. Zimno i krótki dzień zmuszają ptaki do ciągłego ruchu. Dzięki temu spotykamy przylatujące z północy gile oraz jemiołuszki.

Ssaki leśne

Zima to także okres zmian u ssaków. Spadającej temperaturze powietrza towarzyszy często zmiana sierści na gęstszą i cieplejszą, niekiedy wyróżniającą się innym kolorem, niż sierść letnia. Dzięki temu możemy zaobserwować ciemnoszarą barwę u gatunków jeleniowatych oraz chronione w Polsce gatunki zwierząt, takie jak łasice oraz gronostaje przyjmujące biały kolor futra.

Zrzucanie poroża

Wraz z końcem jesieni zwierzęta jeleniowate pozbywają się poroża, które w okresie wiosennym ponownie zacznie pojawiać się na ich głowach. Kozły – czyli samce sarny – zrzucają poroże późną jesienią, łosie od grudnia do lutego, najpóźniej tracą poroże jelenie, których młode byki spotykamy spacerujące z pięknym porożem nawet wczesną wiosną.

Osłona przez wiatrem i śniegiem

Wiatry w zimie wieją z największą prędkością. Można to zauważyć poruszając się na otwartych powierzchniach pokrytych śniegiem, na których odczuwamy przez to dużo niższą temperaturę, niż wskazują termometry. Najlepszym schronieniem staje się wtedy las. Drzewa iglaste posiadające przez całą zimę ciemnozielone korony przyjmują na siebie całą siłę zimowych wiatrów i śnieżyc.

Okiść

Zalegający na koronach i gałęziach śnieg stwarza jednak duże zagrożenie. Temperatura powietrza oscylująca wokół 0°C powoduje, że padający śnieg jest mokry i ciężki. Taki śnieg po zetknięciu się z gałęzią łatwo przylega do jej powierzchni – nazywamy to okiścią. Przy długotrwałych opadach śniegu drzewa stopniowo wychylają się, powodując przy tym łamanie się konarów, a nawet pni drzew. Drzewo złamane pod naporem okiści nazywane jest  śniegołomem. O śniegowale mówimy wtedy, gdy całe drzewo ulegnie wywróceniu, dotyczy to najczęściej drzew o płytkim systemie korzeniowym, np. świerków.