Wydawca treści Wydawca treści

Oferta edukacyjna

Zachęcamy do odwiedzenia naszej Izby Edukacji - Centrum Leśnej Przygody "Szumi Bór".

Zajęcia edukacyjne są prowadzone przez Edukatora leśnego od wtorku do piątku w godzinach od 8:00 do 14:00. Zajęcia są bezpłatne, należy jednak pamiętać o wcześniejszym zarezerwowaniu terminu. Rezerwacja Centrum Leśniej Przygody "Szumi Bór" możliwa jest za pomocą Formularza zgłoszeniowego. Wypełniony formularz należy wysłać na adres  czerniejewo@poznan.lasy.gov.pl i poczekać na potwierdzenie rezerwacji. Szczegółowe informacje znajdują się w Regulaminie Izby Edukacji Leśnej - "Szumi Bór".

 

Rezerwacja Miejsca na ognisko w Jeziercach odbywa się również na pomocą Formularza zgłoszeniowego. Wypełniony formularz należy wysłać na adres czerniejewo@poznan.lasy.gov.pl i poczekać na potwierdzenie rezerwacji. Szczegółowe informacje znajdują się w Regulaminie Miejsca na ognisko przy wiacie w Jeziercach.

 

Zajęcia z edukacji przyrodniczo leśnej prowadzone w Centrum Leśnej Przygody „Szumi Bór” prowadzone się na zewnątrz. Proszę pamiętać o odpowiedniej odzieży i obuwiu dostosowanym do warunków pogodowych.

 

Proponowane tematy zajęć:

Wszystko co musisz wiedzieć o drzewach – kora, liście, igły, pędy, nasiona  - nie będą miały przed tobą tajemnic. Poznaj drzewa od korzeni po sam wierzchołek.

Entliczek-pętliczek ptasie piórko czyli dowiedz się więcej o ptasich, nogach, dziobach, piórach, gniazdach i odgłosach.

Ładne kwiatki czyli różnorodność roślin runa leśnego. Poznaj kwiaty aż po słupek! 

Od nasionka po krzesło – chcesz wiedzieć dlaczego tu rośnie sosna, a tam olsza? A może zastanawiasz się czy tyczkowina to uprawa tyczek? A może jesteś ciekawy jaki wypływ na las ma to co jesz na obiad? Tak, te zajęcia są dla Ciebie!

Z nosem przy ziemi – poznaj grzyby jadalne, trujące i te absolutnie niezwykłe.

Tysiące zastosowań – jeden surowiec – co ma ze sobą wspólnego: beczka, gitara, łyżka, zapałki, klocki, książka, podłoga, most, szafa, kredki i krzesło? Poznaj jeszcze więcej zastosowań drewna.

A co mam zrobić jeśli spotkam dzika? Naucz się rozpoznawać ssaki, które można spotkać w polskich lasach i poznaj ich zwyczaje.

Na sześciu nogach – witajcie w świecie owadów. Poznaj budowę i rozwój kilku niezwykłych owadów zamieszkujących nasze lasy.

Którędy droga? Czyli jak nie zgubić się w lesie. Naucz się czytać mapę i znaki terenowe (przydaje się nie tylko na grzybach).

Poznaj zawód leśnika – Ile drzew jest w lesie? Co to są pułapki feromonowe? I do czego służy średnicomierz? Poznaj odpowiedzi na te pytania i dowiedź się czym zajmują się leśnicy.

 

Zajęcia są połączeniem różnych aktywności: pogadanki, zadań, warsztatów oraz zabaw ruchowych dopasowanych do wieku i możliwości uczestników oraz pory roku.

Zajęcia warsztatowe prowadzone się tylko w małych grupach do 15 osób.