Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Zielony Punkt Kontrolny

 

Nadleśnictwo Czerniejewo wraz ze Stowarzyszeniem Woda Góry Las zaprasza do zabawy z mapą i kompasem w oparciu o ustawione w terenie słupki do marszobiegów na orientację w ramach ogólnopolskiej koncepcji Zielony Punkt Kontrolny (ZPK).

 

Zielony Punkt Kontrolny to projekt udostępniania lasu łączący w sobie formę aktywnego wypoczynku poza utartymi ścieżkami, rywalizacji sportowej, spędzania czasu na łonie natury, a także nauki czytania map oraz orientacji w terenie. Przeznaczony jest zarówno dla osób stawiających swoje pierwsze kroki w orientacji sportowej, jak również dla osób doświadczonych, szukających nowych tras biegowych. Wyrównuje szanse pokoleniowe - często szybsi, młodsi uczestnicy muszą uznać wyższość starszych, wolniejszych, ale bardziej doświadczonych. W zabawie mogą również uczestniczyć grupy lub całe rodziny.

 

Marsze i biegi na orientację to świetna forma aktywności fizycznej, polegająca na poszukiwaniu punktów zaznaczonych na mapie i trwale oznakowanych w terenie. Udostępnione mapy posiadają czerwone linie łączące poszczególne punkty, które  pełnią funkcję jedynie pomocniczą. Podczas odnajdywania kolejnych punktów kontrolnych użytkownik sam decyduje o sposobie i trasie dotarcia do kolejnego miejsca. Przebieg pomiędzy kolejnymi punktami kontrolnymi na trasie jest więc dowolny i właśnie wybór wariantu stanowi istotę orientacji. Podczas poruszania się po lesie trzeba zwrócić uwagę na informacje znajdujące się na mapie (ścieżki, bagienka, wzniesienia, przebieżność lasu itp.). Dowodem dotarcia do każdego punktu kontrolnego jest odbicie wzoru za pomocą perforatora (“kasownika”), który znajduje się na każdym słupku stanowiącym punkt kontrolny. Miejsce na odbicie wzoru znajduje się z boku mapy.

 

Projekt został zrealizowany we współpracy z Nadleśnictwem Czerniejewo w Parku Krajobrazowym Promno ze względu na ciekawą mikrorzeźbę terenu oraz walory turystyczno-przyrodnicze. Obejmuje 18 punktów kontrolnych rozłożonych na 3 km² i zebranych w trasy o długości od 2,4 do 9,3 km (liczonych wg linii prostej pomiędzy punktami).  Budowę infrastruktury Zielonego Punktu Kontrolnego sfinansował Powiat Poznański, Projekt powstał przy współpracy organizacyjnej z Gminą Pobiedziska.

 

Poniżej zamieszczamy materiały do pobrania - mapy z przygotowanymi trasami pieszymi o różnych długościach i stopniach trudności. Dodatkowo dostępna jest mapa z wszystkimi punktami kontrolnymi, na podstawie której można samodzielnie wyznaczyć trasę o różnych wariantach i długościach. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem Zielonego Punktu Kontrolnego. Korzystanie z udostępnionych tras ZPK jest równoznaczne z akceptacją regulaminu ZPK.

 

Aby skorzystać z projektu:

 1. Zapoznaj się z regulaminem, który znajduje się poniżej.
 2. Pobierz mapę w formacie A4 zapisaną w postaci pliku pdf. Mapę wydrukuj (format A4) i zabierz ze sobą w teren (skala jest podana na każdej mapie. 1:10 000 oznacza, że 1 cm na mapie to 100 metrów w terenie).
 3. Dostępne są 4 rodzaje tras:
 • Dwie Rodzinne (2-3 km),
 • Cztery Krótkie (3-4 km),
 • Trzy Średnie (4-5 km),
 • Cztery Długie (7-9 km),
 • oraz mapa zawierająca same punkty kontrolne do ułożenia trasy samodzielnie.
 1. Ubierz się w długie spodnie aby uniknąć zadrapań podczas przemieszczania się z dala od ścieżek. Zabierz kompas, najlepiej sportowy, ewentualnie turystyczny. Kompas w telefonie też zadziała, choć nie jest wygodny w ciągłym użytkowaniu.
 2. Udaj się na początek trasy – miejsce postoju pojazdów w Jeziercach (52°26'3.732"N 17°22'26.306"E, zapis dziesiętny 52.434370, 17.373974, link do Google Maps https://goo.gl/maps/WXi5NRJWfjFha15R8)
 3. Ruszaj na trasę w poszukiwaniu punktów kontrolnych.
 4. Obecność na punkcie kontrolnym potwierdź poprzez perforowanie (odbicie) odpowiedniej kratki, znajdującej się w bocznej części mapy.
 5. Pamiętaj o tym, by szanować przyrodę.
 6. Nie zostawiaj po sobie śmieci w lesie.

 

Powodzenia!